Često postavljena pitanja
Odgovori na najčešće postavljena pitanja naših klijenata.
Stambena štednja
Kakve su posljedice raskida Ugovora stambene štednje?
U slučaju raskida Ugovora stambene štednje štediša nema pravo na povrat naknade zaračunate prilikom sklapanja ugovora stambene štednje, a zaračunava mu se i izlazna naknada sukladna Odluci o visini naknada. Državna poticajna sredstva zajedno sa pripadajućim kamatama se ne isplaćuju.
Uvid u stanje računa stambene štednje
Stanje računa stambene štednje i/ili kredita moguće je saznati:
- Putem godišnjih izvadaka
- U poslovnicama HPB-a
- U sjedištu HPB - Stambene štedionice, Zagreb, Savska cesta 58
- Bilo kad i bilo gdje kroz HPB mobilno i internetsko bankarstvo
Tko sve može biti štediša?
Stambeni štediša i korisnik stambenog kredita može biti državljanin Republike Hrvatske i svaka fizička osoba koja ima prebivalište u Republici Hrvatskoj. Štediša i korisnik stambenog kredita može biti općina i grad ako ta sredstva koriste za izgradnju stanova radi rješavanja stambenih potreba osoba slabijeg imovnog stanja. Maloljetne osobe, sukladno odredbama OUP, mogu sklopiti i/ili otkazati ugovor i/ili raspolagati sredstvima stambene štednje samo uz potpis roditelja odnosno zakonskog zastupnika, sve sukladno odredbama Obiteljskog zakona i tumačenjima nadležnog resornog Ministarstva.
Može li maloljetna osoba (dijete) sklopiti stambenu štednju?
Dijete može imati Ugovor o stambenoj štednji čim dobije matični broj građana. Potpisnik ugovora za maloljetnu osobu je zakonski zastupnik, odnosno jedan od roditelja ili staratelj. Pri sklapanju ugovora potrebno je priložiti dokument koji sadrži matični broj djeteta (domovnica, putovnica, rodni list). S 18 godina vlasnik ugovora ima pravo na samostalno raspolaganje sredstvima.
Koliko je potrebno uplatiti sredstva za dobivanje maksimalnog državnog poticaja te koliko on iznosi?
Može li štediša štedjeti u više stambenih štedionica i ostvarivati pravo na državna poticajna sredstva po svim ugovorima?
Kada se naplaćuje naknada za sklapanje ugovora o stambenoj štednji?
Može li se tijekom štednje mijenjati vrsta štednje i ugovoreni iznos štednje?
Vrsta štednje i ugovoreni iznos mogu se mijenjati tijekom razdoblja štednje u štednjama s istom valutom. Izmjene iz jedne valute u drugu nisu moguće.
- Kod izmjene vrste štednje iz štednje s nižom kamatnom stopom u štednju s višom kamatnom stopom, viša kamatna stopa na ušteđevinu obračunava se od datuma sklapanja aneksa ugovora.
- Kod izmjene vrste štednje iz štednje s višom kamatnom stopom u štednju s nižom kamatnom stopom vrši se konverzija kamate na ušteđevinu po kamatnoj stopi nove vrste štednje od datuma sklapanja ugovora, odnosno datuma prve uplate.
- Kod izmjene ugovorenog iznosa štednje sa nižeg ugovorenog iznosa na viši ugovoreni iznos naplaćuje se razlika naknade do 1% ugovorenog iznosa u skladu s novo ugovorenim iznosom.
- Kod izmjene ugovorenog iznosa štednje s višeg ugovorenog iznosa na niži ugovoreni iznos, razlika naknade ne vraća se štediši.
Mogu li djedovi i bake ugovoriti štednju za svoje unuke?
Stambeni kredit
Što je međufinanciranje?
Jesam li obavezan po isteku stambene štednje podići stambeni kredit?
Ukoliko je u razdoblju štednje proteklo minimalno 5 godina, štediša ima pravo na isplatu sredstava zajedno s kamatom i državnim poticajnim sredstvima. Isplaćena vlastita sredstva štediša može iskoristiti bez pravdanja, a namjenu korištenja kredita mora pravdati dokumentacijom. Ukoliko je razdoblje štednje kraće od 5 godina, sva sredstva odnosno ukupan ugovorni iznos mora biti pravdan dokumentacijom o namjeni korištenja. U slučaju isplate ušteđevine državna poticajna sredstva sa pripadajućim kamatama se ne isplaćuju.
Pošaljite nam upit
Niste pronašli odgovor na svoje pitanje? Obratite nam se za pomoć.